rad blog programowanie, majsterkowanie, życie

Biały szum, jak wygenerować go w Linuksie

B

Biały szum (ang. white noise) można określić jako hałas równomiernie rozłożony w całym słyszalnym dla człowieka paśmie. Z tego powodu świetnie nadaje się do maskowanie innych dźwięków. Nie sprawi on co prawda tak jak ANC, że dźwięki będą mniej słyszalne. Obecność szumu powoduje jednak, że np. rozmowa kolegów na open space nie absorbuje mimowolnie aż tak naszej uwagi, gdyż trudniej nam jest rozróżnić pojedyncze słowa.

Do wygenerowania białego szumu w Linuksie możemy wykorzystać SoX. Poniższe polecenie będzie generować biały szum w nieskończoność lub dopóki nie zakończymy go naciskając ctrl+c:

play -n synth whitenoise

Oczywiście bardzo łatwo możemy też wygenerować plik dźwiękowy zawierający biały szum, aby odtworzyć go później na innym urządzeniu. Przykładowo, aby utworzyć plik dźwiękowy z 1 minutą białego szumu, a następnie przekonwertować go do formatu MP3 (VBR, 165 kbps) należy wykonać:

sox -n white_noise.wav synth 1:00 whitenoise
lame -V4 white_noise.wav white_noise.mp3

Różowy szum

Ludzkie ucho nie jest jednak idealne. Jesteśmy bardziej wrażliwi na jedne częstotliwości, a mniej na inne przez co postrzegamy biały szum bardziej jako przewagę dźwięków wysokich. Szum o równej dla człowieka głośności nazywany jest szumem szarym. Ten jednak jest bardzo trudny do wygenerowania, gdyż jest on inny dla każdego z nas, a pod uwagę trzeba brać nawet głośność z jaką jest odtwarzany. Możecie spróbować wygenerować swój na myNoise.net.

Uproszczonym przybliżeniem szarego szumu jest szum różowy. Ten możemy wygenerować za pomocą SoX:

sox -n pink_noise.wav synth 1:00 pinknoise
lame -V4 pink_noise.wav pink_noise.mp3

Czerwony szum

Za pomocą SoX możemy wygenerować również szum Browna (ang. Brown noise) zwany też szumem czerwonym. Brown noise nie jest szumem brązowy jak czasami jest niepoprawnie tłumaczony, gdyż pochodzi on od nazwiska botanika Roberta Browna, a nie koloru!

W celu wygenerowania szumu Browna należy ustawić parametr syntezatora na brownnoise:

sox -n brown_noise.wav synth 1:00 brownnoise
lame -V4 brown_noise.wav brown_noise.mp3

Źródła:
Colors of noise – Wikipedia
sox – the main SoX manual (also covers rec & play)
Using Sox
LAME USAGE
LAME – Hydrogenaudio Knowledgebase

Add comment

rad blog programowanie, majsterkowanie, życie

Kategorie