Jak pobierać muzykę, filmy itp. z wrzuta.pl

Sposób organizacji danych na wrzuta.pl uległ drastycznej zmianie więc opisany poniżej sposób już nie działa! W wolnej chwili opiszę co się zmieniło i jak ponownie z tego korzystać.

Wrzuta.pl to, według FAQ, serwis za pomocą, którego

możesz dzielić się z przyjaciółmi swoimi plikami multimedialnymi, zdjęciami, filmami oraz nagraną muzyką.

O ile umieszczenie pliku w serwisie jest stosunkowo łatwe i wiąże się jedynie ze wskazaniem interesującego nas pliku i kliknięciem na „wrzuć”, tak z dostępem do niego może być trudniej. Co prawda jest odtwarzacz, który pozwala posłuchać piosenki lub obejrzeć film w przeglądarce internetowej, ale co z osobami, które nie mają, lub nie mogą mieć zainstalowanej wtyczki Adobe Flash Player? Co z osobami, które nie mają stałego dostępu do internetu, albo chcą posłuchać udostępnionej piosenki na przenośnym odtwarzaczu? Serwis nie udostępnia takiej opcji. Co to za dzielenie się plikami z przyjaciółmi? :P

Oczywistym jest, że abyśmy mogli posłuchać np. piosenki w odtwarzaczu na wrzuta.pl, gdzieś musi znajdować informacja o lokalizacji tego pliku z piosenką. Analizując budowę oraz zachowanie strony przy pomocy wtyczki Firebug zauważyłem, iż modyfikując nieznacznie adres strony można uzyskać przekierowanie 301 (Moved Permanently) bezpośrednio do interesującego nas pliku :)

jak_pobierac_z_wrzuta_plWystarczy zmienić fragment adresu strony zawierający typ danych (audio, film, obraz, plik) na sr/f i gotowe :D Mamy „bezpośredni” link do pliku.

Możemy go teraz wkleić do naszego ulubionego menedżera pobierania plików lub po prostu nacisnąć enter i zapisać na dysku przy pomocy naszej przeglądarki internetowej.

Zapisując plik na dysku w systemach, takich jak Windows, które do określenia typu pliku używają rozszerzenia należy upewnić się, iż jest ono odpowiednie czyli np. nazwa pliku dla audio zakończona jest na .mp3, a dla filmu .flv itp.

O ile z plikiem mp3 nie ma problemu i większość z was będzie wiedziała co z nim zrobić, otwierając go w programie takim jaki Winamp czy foobar2000 to z .flv może być mały problem i należy się słowo wyjaśnienia. Flash Video to specjalny format plików stworzony do wyświetlania filmów na stronach internetowych przy pomocy wtyczki Flash Player. Plik taki można otworzyć lokalnie na naszym komputerze przy pomocy np. VLC media player lub praktycznie każdego innego odtwarzacza filmów przy użyciu specjalnych kodeków (dostępnych np. w K-Lite Codec Pack).

Plik taki możemy również przekonwertować do bardziej zjadliwego formatu jak AVI czy MPEG. Posłużyć nam może do tego strona Media-Convert.com, windowsowy MediaCoder czy np. FFmpeg w Linuksie, a nawet sam VLC :)

Życzę miłego dzielenia się plikami ;)

2 Responses to “Jak pobierać muzykę, filmy itp. z wrzuta.pl”


Leave a Reply